Race No Race Time Race Type Event Crew 1 Club 1 Crew 2 Club 2 Crew Win Club Win Next Race Won By
1 09:00:00 H J15.1x 118 Becket Rowing Club ( BKS-HOWICK-2 ) 119 Nottingham Rowing Club ( NRC-ALBERY ) 0 ( ) 13
2 09:04:00 QF J13.1x 134 Nottingham Rowing Club ( NRC-BUXTON ) 135 Derwent Rowing Club ( DEW-PHILLIPS ) 0 ( ) 33
3 09:08:00 QF J14.1x 127 Derwent Rowing Club ( DEW-GRUNDY ) 128 Trent Rowing Club ( TRT-SMITH ) 127 Derwent Rowing Club ( DEW-GRUNDY ) 35
4 09:12:00 QF J14.1x 129 Becket Rowing Club ( BKS-WHITTAKER ) 130 Derby Rowing Club ( Rhodes ) 0 ( ) 35
5 09:16:00 QF J14.1x 131 North Staffordshire Rowing Club ( NST-GRIME-2 ) 132 Burton Leander Rowing Club ( BUL-RICHARDS-2 ) 0 ( ) 36
6 09:20:00 QF W.J14.2x 86 Becket Rowing Club ( BKS-JURIC ) 87 North Staffordshire Rowing Club ( NST-SHELDON ) 0 ( ) 37
7 09:24:00 QF W.J14.2x 88 North Staffordshire Rowing Club ( NST-HOUSEMAN-2 89 Lincoln Rowing Centre ( LCN-SMITH ) 0 ( ) 37
8 09:28:00 QF W.J14.2x 90 Burton Leander Rowing Club ( BUL-WARREN-FRENCH ) 91 North Staffordshire Rowing Club ( NST-SIAGHI ) 0 ( ) 38
9 09:32:00 QF W J15 2x Division 1 Band 2 78 Lincoln Rowing Centre ( LCN-SMITH-2 ) 79 Pengwern Boat Club ( PGN-DAVIDSON-JACKSON ) 0 ( ) 39
10 09:36:00 QF W J15 2x Division 1 Band 2 80 Burton Leander Rowing Club ( BUL-PEGRUM ) 81 Nottingham Rowing Club ( NRC-FOOT-2 ) 0 ( ) 39
11 09:40:00 QF W J15 2x Division 1 Band 2 82 Pengwern Boat Club ( PGN-LEESE ) 83 Burton Leander Rowing Club ( BUL-RAWLINGS ) 0 ( ) 40
12 09:44:00 QF W J15 2x Division 1 Band 2 84 Loughborough Boat Club ( LBR-JOHNSON ) 85 Trent Rowing Club ( TRT-MCQUONEY-2 ) 0 ( ) 40
13 09:48:00 QF J15.1x 0 ( Winner of Race 1 ) 120 Derwent Rowing Club ( DEW-DOLEMAN-2 ) 0 ( ) 41
14 09:52:00 QF J15.1x 121 North Staffordshire Rowing Club ( NST-SNAPE ) 122 Trent Rowing Club ( TRT-CARLTON-GREAVES ) 0 ( ) 41
15 09:56:00 QF J15.1x 123 Nottingham Rowing Club ( NRC-MCNAMARA ) 124 Trent Rowing Club ( TRT-BELL ) 0 ( ) 42
16 10:00:00 QF J15.1x 125 Becket Rowing Club ( BKS-LEIGH ) 126 Nottingham Rowing Club ( NRC-SPERRY ) 0 ( ) 42
17 10:04:00 SF Op 1x Division 1 Band 3 97 Lincoln Rowing Centre ( LCN-COLBOURNE ) 98 Derwent Rowing Club ( DEW-ELLERSHAW ) 0 ( ) 60
18 10:08:00 SF MasC.4+ 16 Lincoln Rowing Centre ( (C)LCN-SOCKELL ) 17 Nottingham Rowing Club ( (D)Nottingham Composite 0 ( ) 58
19 10:12:00 SF Op 1x Division 1 Band 1 93 Birmingham Rowing Club ( BIR-BYFORD ) 94 Burton Leander Rowing Club ( BUL-BROWN ) 0 ( ) 61
20 10:16:00 SF Op 1x Division 1 Band 1 95 Derwent Rowing Club ( DEW-DOLEMAN ) 96 Lincoln Rowing Centre ( LCN-COPE ) 0 ( ) 61
21 10:20:00 SF W J15 2x Division 1 Band 1 74 North Staffordshire Rowing Club ( NST-CARTLIDGE ) 75 Pengwern Boat Club ( PGN-CUTLER-2 ) 0 ( ) 50
22 10:24:00 SF W J15 2x Division 1 Band 1 76 Becket Rowing Club ( BKS-MILNER ) 77 North Staffordshire Rowing Club ( NST-BARRATT ) 0 ( ) 50
23 10:28:00 SF W 2x Division 1 Band 3 49 Trent Rowing Club ( TRT-KRISTIANSEN ) 50 North Staffordshire Rowing Club ( NST-TUCK ) 0 ( ) 51
24 10:32:00 SF W 2x Division 1 Band 3 51 Burton Leander Rowing Club ( BUL-HEATON-2 ) 52 Trent Rowing Club ( TRT-MCLOCKLIN-2 ) 0 ( ) 51
25 10:36:00 SF W 2x Division 1 Band 2 45 Loughborough Boat Club ( LBR-BEAUMONT ) 46 Nottingham Rowing Club ( NRC-MCGUIRE ) 0 ( ) 52
26 10:40:00 SF W 2x Division 1 Band 2 47 Loughborough Boat Club ( LBR-HAMBLETON ) 48 Trent Rowing Club ( TRT-MCQUONEY/HORNETT ) 0 ( ) 52
27 10:44:00 SF W 2x Division 1 Band 1 41 Loughborough Boat Club ( LBR-SHIMMERS ) 42 Warrington Rowing Club ( WTN-BRENNAN-2 ) 0 ( ) 53
28 10:48:00 SF W 2x Division 1 Band 1 43 Nottingham Rowing Club ( NRC-HOULT ) 44 Warrington Rowing Club ( WTN-HALL-2 ) 0 ( ) 53
29 10:52:00 SF W.2- 37 Loughborough Boat Club ( LBR-HAINES-2 ) 38 Bradford Amateur Rowing Club ( BRD-HICKSON ) 0 ( ) 62
30 10:56:00 SF W.2- 39 Loughborough Boat Club ( LBR-HAINES-3 ) 40 Lincoln Rowing Centre ( LCN-DYER ) 0 ( ) 62
31 11:00:00 SF Op 4x- Division 1 Band 1 5 Lincoln Rowing Centre ( LCN-Powell ) 6 Nottingham and Union Rowing Club ( NUN-MULLINS ) 0 ( ) 59
32 11:04:00 SF Op 4x- Division 1 Band 1 7 Warrington Rowing Club ( WTN-CARMAN ) 8 Bradford Amateur Rowing Club ( BRD-HOSKINS ) 0 ( ) 59
33 11:08:00 SF J13.1x 0 ( Winner of Race 2 ) 136 Nottingham Rowing Club ( NRC-PARKER ) 0 ( ) 63
34 11:12:00 SF J13.1x 137 Nottingham Rowing Club ( NRC-HADLEY ) 138 Trent Rowing Club ( TRT-BENTON ) 0 ( ) 63
35 11:16:00 SF J14.1x 127 Derwent Rowing Club ( DEW-GRUNDY ) 0 ( Winner of Race 4 ) 0 ( ) 64
36 11:20:00 SF J14.1x 0 ( Winner of Race 5 ) 133 Bishop Vesey's Grammar School Rowing Club ( BVG-F 0 ( ) 64
37 11:24:00 SF W.J14.2x 0 ( Winner of Race 6 ) 0 ( Winner of Race 7 ) 0 ( ) 54
38 11:28:00 SF W.J14.2x 0 ( Winner of Race 8 ) 92 Derwent Rowing Club ( DEW-GREEN ) 0 ( ) 54
39 11:32:00 SF W J15 2x Division 1 Band 2 0 ( Winner of Race 9 ) 0 ( Winner of Race 10 ) 0 ( ) 55
40 11:36:00 SF W J15 2x Division 1 Band 2 0 ( Winner of Race 11 ) 0 ( Winner of Race 12 ) 0 ( ) 55
41 11:40:00 SF J15.1x 0 ( Winner of Race 13 ) 0 ( Winner of Race 14 ) 0 ( ) 56
42 11:44:00 SF J15.1x 0 ( Winner of Race 15 ) 0 ( Winner of Race 16 ) 0 ( ) 56
43 11:48:00 F J16.1x 116 North Staffordshire Rowing Club ( NST-EARDLEY ) 117 Nottingham Rowing Club ( NRC-CHAPMAN ) 0 ( ) 0
44 11:52:00 F J17.1x 114 Burton Leander Rowing Club ( BUL-PRESS ) 115 Trent Rowing Club ( TRT-BELL-2 ) 0 ( ) 0
45 11:56:00 F MasD.1x 109 Loughborough Boat Club ( LBR-TARGETT ) 110 Hollowell Scullers ( HLS-FENEMORE ) 0 ( ) 0
46 12:00:00 F MasE.1x 107 Trentham Boat Club ( (E)STK-ALDRIDGE ) 108 City of Cambridge Rowing Club ( (F)CAM-Tollett ) 0 ( ) 0
47 12:04:00 F W.MasC.2x 62 Burton Leander Rowing Club ( (D)BUL-DELANEY ) 63 Trentham Boat Club ( (C)STK-GATH ) 0 ( ) 0
48 12:08:00 F J15.4x+ 23 Bishop Vesey's Grammar School Rowing Club ( BVG-B 24 Derwent Rowing Club ( DEW-GLEDHILL ) 0 ( ) 0
49 12:12:00 F Mx.MasD.4x- 21 Derwent Rowing Club ( DEW-GRANT ) 22 Trent Rowing Club ( trt - MCDONAGH ) 0 ( ) 0
50 12:16:00 F W J15 2x Division 1 Band 1 0 ( Winner of Race 21 ) 0 ( Winner of Race 22 ) 0 ( ) 0
51 12:20:00 F W 2x Division 1 Band 3 0 ( Winner of Race 23 ) 0 ( Winner of Race 24 ) 0 ( ) 0
52 12:24:00 F W 2x Division 1 Band 2 0 ( Winner of Race 25 ) 0 ( Winner of Race 26 ) 0 ( ) 0
53 12:28:00 F W 2x Division 1 Band 1 0 ( Winner of Race 27 ) 0 ( Winner of Race 28 ) 0 ( ) 0
54 12:32:00 F W.J14.2x 0 ( Winner of Race 37 ) 0 ( Winner of Race 38 ) 0 ( ) 0
55 12:36:00 F W J15 2x Division 1 Band 2 0 ( Winner of Race 39 ) 0 ( Winner of Race 40 ) 0 ( ) 0
56 12:40:00 F J15.1x 0 ( Winner of Race 41 ) 0 ( Winner of Race 42 ) 0 ( ) 0
57 12:44:00 F Op 4x- Division 1 Band 2 9 Trent Rowing Club ( TRT - MCQUONEY ) 10 Nottingham Rowing Club ( NRC-BRISTOT ) 0 ( ) 0
58 12:48:00 F MasC.4+ 0 ( Winner of Race 18 ) 18 Warrington Rowing Club ( (D)WTN-LUMLEY ) 0 ( ) 0
59 12:52:00 F Op 4x- Division 1 Band 1 0 ( Winner of Race 31 ) 0 ( Winner of Race 32 ) 0 ( ) 0
60 12:56:00 F Op 1x Division 1 Band 3 0 ( Winner of Race 17 ) 99 Lincoln Rowing Centre ( LCN-CONNEELY ) 0 ( ) 0
61 13:00:00 F Op 1x Division 1 Band 1 0 ( Winner of Race 19 ) 0 ( Winner of Race 20 ) 0 ( ) 0
62 13:04:00 F W.2- 0 ( Winner of Race 29 ) 0 ( Winner of Race 30 ) 0 ( ) 0
63 13:08:00 F J13.1x 0 ( Winner of Race 33 ) 0 ( Winner of Race 34 ) 0 ( ) 0
64 13:12:00 F J14.1x 0 ( Winner of Race 35 ) 0 ( Winner of Race 36 ) 0 ( ) 0
65 13:29:00 QF J15.2x 66 Becket Rowing Club ( BKS-HOWICK ) 67 Derwent Rowing Club ( DEW-DOLEMAN-4 ) 0 ( ) 86
66 13:33:00 QF W.J14.1x 146 Burton Leander Rowing Club ( BUL-WARREN-FRENCH-2 147 Nottingham Rowing Club ( NRC-HEPWORTH ) 0 ( ) 88
67 13:37:00 QF W.J14.1x 149 Hollingworth Lake Rowing Club ( HOL-PICKLES ) 150 Nottingham Rowing Club ( NRC-FINDLAY ) 0 ( ) 89
68 13:41:00 QF W.J15.1x 139 Trent Rowing Club ( TRT-ROSE ) 140 Nottingham Rowing Club ( NRC-FOOT ) 0 ( ) 90
69 13:45:00 QF W.J15.1x 141 Trent Rowing Club ( TRT-WYCHERLEY ) 142 Nottingham Rowing Club ( NRC-FILER ) 0 ( ) 90
70 13:49:00 QF W.J15.1x 143 Nottingham Rowing Club ( NRC-KING ) 144 Trent Rowing Club ( TRT-MCQUONEY ) 0 ( ) 91
71 13:53:00 SF W.MasA.1x 111 Ironbridge Rowing Club ( (B)Ruth James ) 112 Birmingham Rowing Club ( (A)BIR-KELLEY ) 0 ( ) 96
72 13:57:00 SF W 1x Division 2 Band 1 100 Bradford Amateur Rowing Club ( BRD-STANSFIELD ) 101 Hollingworth Lake Rowing Club ( HOL-LONERGAN ) 0 ( ) 97
73 14:01:00 SF J14.2x 71 Bishop Vesey's Grammar School Rowing Club ( BVG-W 72 Burton Leander Rowing Club ( BUL-RICHARDS ) 0 ( ) 98
74 14:05:00 SF MasC.2x 59 Hollowell Scullers ( (D)HLS-FENEMORE-2 ) 60 Burton Leander Rowing Club ( (C)BUL-HAYWOOD ) 0 ( ) 99
75 14:09:00 SF Mx 2x Division 2 Band 2 56 Burton Leander Rowing Club ( BUL-WALKER ) 57 Derwent Rowing Club ( DEW-GRANT-2 ) 0 ( ) 100
76 14:13:00 SF Mx 2x Division 2 Band 1 53 Bradford Amateur Rowing Club ( BRD-GREGORY ) 54 Derwent Rowing Club ( DEW-DOLEMAN-3 ) 0 ( ) 101
77 14:17:00 SF 2x 34 Ironbridge Rowing Club ( IRO-DADSWELL ) 35 Lincoln Rowing Centre ( LCN-CONNEELY-2 ) 0 ( ) 102
78 14:21:00 SF W.J15.4x+ 27 North Staffordshire Rowing Club ( NST-BARRATT-2 ) 28 Burton Leander Rowing Club ( BUL-RAWLINGS-2 ) 0 ( ) 103
79 14:25:00 SF W 4x- Division 2 Band 1 11 North Staffordshire Rowing Club ( NST-ARMSTRONG ) 12 Warrington Rowing Club ( WTN-BRENNAN ) 0 ( ) 104
80 14:29:00 SF W 1x Division 2 Band 2 103 Warrington Rowing Club ( WTN-HENRYS ) 104 Trent Rowing Club ( TRT-BALDWIN ) 0 ( ) 105
81 14:33:00 SF W 1x Division 2 Band 2 105 Burton Leander Rowing Club ( BUL-HEATON ) 106 Birmingham Rowing Club ( BIR-GREGORY ) 0 ( ) 105
82 14:37:00 SF W.J14.4x+ 30 North Staffordshire Rowing Club ( NST-HOUSEMAN ) 31 Nottingham and Union Rowing Club ( NUN-BONE ) 0 ( ) 106
83 14:41:00 SF W.J14.4x+ 32 North Staffordshire Rowing Club ( NST-BARRATT-3 ) 33 Lincoln Rowing Centre ( LCN-HOLMES ) 0 ( ) 106
84 14:45:00 SF 8+ 1 Nottingham and Union Rowing Club ( NUN-TAYLOR ) 2 Loughborough Boat Club ( LBR-HUDSON ) 0 ( ) 107
85 14:49:00 SF 8+ 3 Trent Rowing Club ( TRT-MCDONAGH ) 4 Nottingham Rowing Club ( NRC-BRACUN ) 0 ( ) 107
86 14:53:00 SF J15.2x 0 ( Winner of Race 65 ) 68 Nottingham Rowing Club ( NRC-MCNAMARA-2 ) 0 ( ) 108
87 14:57:00 SF J15.2x 69 Becket Rowing Club ( BKS-KEANE ) 70 Trent Rowing Club ( TRT-SMITH-2 ) 0 ( ) 108
88 15:01:00 SF W.J14.1x 0 ( Winner of Race 66 ) 148 Nottingham Rowing Club ( NRC-SMITH ) 0 ( ) 109
89 15:05:00 SF W.J14.1x 0 ( Winner of Race 67 ) 151 Derwent Rowing Club ( DEW-GREEN-2 ) 0 ( ) 109
90 15:09:00 SF W.J15.1x 0 ( Winner of Race 68 ) 0 ( Winner of Race 69 ) 0 ( ) 110
91 15:13:00 SF W.J15.1x 0 ( Winner of Race 70 ) 145 Nottingham Rowing Club ( NRC-ASPLEY ) 0 ( ) 110
92 15:17:00 F J16.2x 64 Bishop Vesey's Grammar School Rowing Club ( BVG-P 65 Lincoln Rowing Centre ( LCN-TURNER ) 0 ( ) 0
93 15:21:00 F W.J17.4x- 25 Pengwern Boat Club ( PGN-RITCHIE ) 26 Warrington Rowing Club ( WTN-HALL ) 0 ( ) 0
94 15:25:00 F W.MasC.4x- 19 Trentham Boat Club ( (D)STK-HATTON ) 20 North Staffordshire Rowing Club ( (C)Ridden ) 0 ( ) 0
95 15:29:00 F W 4x- Division 2 Band 2 14 Nottingham Rowing Club ( NRC-clayton ) 15 Trent Rowing Club ( TRT-HUDSON-2 ) 0 ( ) 0
96 15:33:00 F W.MasA.1x 0 ( Winner of Race 71 ) 113 Warrington Rowing Club ( (A)WTN-MOLL ) 0 ( ) 0
97 15:37:00 F W 1x Division 2 Band 1 0 ( Winner of Race 72 ) 102 Bradford Amateur Rowing Club ( BRD-COATES ) 0 ( ) 0
98 15:41:00 F J14.2x 0 ( Winner of Race 73 ) 73 North Staffordshire Rowing Club ( NST-GRIME ) 0 ( ) 0
99 15:45:00 F MasC.2x 0 ( Winner of Race 74 ) 61 Bradford Amateur Rowing Club ( (C)BRD-HOSKINS-2 ) 0 ( ) 0
100 15:49:00 F Mx 2x Division 2 Band 2 0 ( Winner of Race 75 ) 58 Burton Leander Rowing Club ( BUL-SHORTHOSE ) 0 ( ) 0

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer