Burton Sprint 2017

Back
Please note, there appear to be errors in these results. The official results are correct, but for some reason they have not uploaded to the website correctly. I will address this asap.

Race No: Race Time:Race Type: Event: Crew No: Lane 1: Crew No: Lane 2: Crew No: Winner: Next Race: Won By:
1 09:00 QF J12.4x+ 132 Becket Rowing Club 133 North Staffordshire Rowing Club 133 North Staffordshire Rowing Club 34 Team 132 scratched
2 09:03 QF W.4+ 98 North Staffordshire Rowing Club 99 Nottingham and Union Rowing Club 98 North Staffordshire Rowing Club 36 0.75 length
3 09:06 QF W.4+ 101 Nottingham and Union Rowing Club 102 North Staffordshire Rowing Club 101 Nottingham and Union Rowing Club 37 easily
4 09:09 QF W.8+ 92 North Staffordshire Rowing Club 93 Nottingham and Union Rowing Club 93 Nottingham and Union Rowing Club 38 easily
5 09:12 QF W.8+ 95 Derwent Rowing Club 96 Becket Rowing Club 95 Derwent Rowing Club 39 Team 96 scratched
6 09:15 QF Mx.2x 118 Bradford Amateur Rowing Club 119 Loughborough Boat Club 119 Loughborough Boat Club 40 2 lengths
7 09:18 QF Mx.2x 120 Bradford Amateur Rowing Club 121 Hollowell Scullers 121 Hollowell Scullers 40 easily
8 09:21 QF Mx.2x 122 Bradford Amateur Rowing Club 123 Derwent Rowing Club 123 Derwent Rowing Club 41 1 foot
9 09:24 QF J14.2x 141 Burton Leander Rowing Club 142 Hollingworth Lake Rowing Club 142 Hollingworth Lake Rowing Club 42 3 lengths
10 09:27 QF J14.2x 143 Derwent Rowing Club 144 Trent Rowing Club 144 Trent Rowing Club 42 3 lengths
11 09:30 QF J14.2x 145 North Staffordshire Rowing Club 146 Derby Rowing Club 146 Derby Rowing Club 43 3 lengths
12 09:33 QF J14.2x 147 Derwent Rowing Club 148 Becket Rowing Club 147 Derwent Rowing Club 43 Team 148 scratched
13 09:36 QF 2x 84 Burton Leander Rowing Club 85 Becket Rowing Club 84 Burton Leander Rowing Club 45 Team 85 scratched
14 09:39 QF 2x 86 Loughborough Boat Club 87 Trent Rowing Club 86 Loughborough Boat Club 45 1 length
15 09:42 QF 2x 88 Nottingham and Union Rowing Club 89 Trent Rowing Club 88 Nottingham and Union Rowing Club 46 1.25 length
16 09:45 QF 2x 90 Burton Leander Rowing Club 91 North Staffordshire Rowing Club 91 North Staffordshire Rowing Club 46 3.5 lengths
17 09:48 SF J13.4x+ 129 Lincoln Rowing Centre 130 North Staffordshire Rowing Club 129 Lincoln Rowing Centre 52 5 lengths
19 09:54 SF W.MasC.2x 19 Trent Rowing Club 20 North Staffordshire Rowing Club 20 North Staffordshire Rowing Club 54 4.5 lengths
20 09:57 SF W.MasD.8+ 5 Lincoln Rowing Centre 6 Devil's Elbow Rowing Club 5 Lincoln Rowing Centre 68 5 lengths
21 10:00 SF W.MasD.8+ 7 North Staffordshire Rowing Club 8 Bradford Amateur Rowing Club 8 Bradford Amateur Rowing Club 68 canvas
22 10:03 SF W.MasD.4+ 12 Trent Rowing Club 13 Lincoln Rowing Centre 12 Trent Rowing Club 55 easily
23 10:06 SF W.MasC.4+ 9 Loughborough Boat Club 10 Nottingham Rowing Club 9 Loughborough Boat Club 56 Team 10 scratched
24 10:09 SF J13.2x 149 Burton Leander Rowing Club 150 Derwent Rowing Club 149 Burton Leander Rowing Club 57 2.5 lengths
25 10:12 SF J13.2x 151 Trent Rowing Club 152 Burton Leander Rowing Club 152 Burton Leander Rowing Club 57 5 lengths
26 10:15 SF J15.2x 137 Derwent Rowing Club 138 Trent Rowing Club 137 Derwent Rowing Club 58 1.25 length
27 10:18 SF J15.2x 139 Derwent Rowing Club 140 Trent Rowing Club 140 Trent Rowing Club 58 3 lengths
28 10:21 SF W.2- 106 Lincoln Rowing Centre 107 Trent Rowing Club 107 Trent Rowing Club 59 easily
29 10:24 SF W.2- 108 Derwent Rowing Club 109 Lincoln Rowing Centre 108 Derwent Rowing Club 59 3 feet
34 10:39 SF J12.4x+ 133 North Staffordshire Rowing Club 134 Derwent Rowing Club 133 North Staffordshire Rowing Club 62 Team 134 scratched
35 10:42 SF J12.4x+ 135 Becket Rowing Club 136 Nottingham and Union Rowing Club 136 Nottingham and Union Rowing Club 62 Team 135 scratched
36 10:45 SF W.4+ 98 North Staffordshire Rowing Club 100 North Staffordshire Rowing Club 98 North Staffordshire Rowing Club 63 4 lengths
37 10:48 SF W.4+ 101 Nottingham and Union Rowing Club 103 Burton Leander Rowing Club 103 Burton Leander Rowing Club 63 2.5 lengths
38 10:51 SF W.8+ 93 Nottingham and Union Rowing Club 94 Lincoln Rowing Centre 93 Nottingham and Union Rowing Club 64 Team 94 scratched
39 10:54 SF W.8+ 95 Derwent Rowing Club 97 Burton Leander Rowing Club 97 Burton Leander Rowing Club 64 1 length
40 10:57 SF Mx.2x 119 Loughborough Boat Club 121 Hollowell Scullers 121 Hollowell Scullers 66 0.75 length
41 11:00 SF Mx.2x 123 Derwent Rowing Club 124 Hollowell Scullers 123 Derwent Rowing Club 66 1 length
42 11:03 SF J14.2x 142 Hollingworth Lake Rowing Club 144 Trent Rowing Club 144 Trent Rowing Club 67 easily
43 11:06 SF J14.2x 146 Derby Rowing Club 147 Derwent Rowing Club 146 Derby Rowing Club 67 easily
44 11:09 F MasF.1x 3 Devil's Elbow Rowing Club 4 Loughborough Boat Club 4 Loughborough Boat Club 4 lengths
45 11:12 SF 2x 84 Burton Leander Rowing Club 86 Loughborough Boat Club 86 Loughborough Boat Club 65 0.75 length
46 11:15 SF 2x 88 Nottingham and Union Rowing Club 91 North Staffordshire Rowing Club 88 Nottingham and Union Rowing Club 65 1 length
47 11:18 F 1x 125 York St John University Rowing Club 126 Leicester Rowing Club 125 York St John University Rowing Club 2 feet
48 11:21 F Mx.4x- 116 Trentham Boat Club 117 City of Cambridge Rowing Club 116 Trentham Boat Club 1.5 lengths
49 11:24 F W.1x 114 Burton Leander Rowing Club 115 Bewdley Rowing Club 114 Burton Leander Rowing Club easily
50 11:27 F W.4x- 104 Lincoln Rowing Centre 105 Derwent Rowing Club 105 Derwent Rowing Club easily
52 11:33 F J13.4x+ 129 Lincoln Rowing Centre 131 Nottingham and Union Rowing Club 129 Lincoln Rowing Centre easily
54 11:39 F W.MasC.2x 20 North Staffordshire Rowing Club 21 Burton Leander Rowing Club 21 Burton Leander Rowing Club 4 lengths
55 11:42 F W.MasD.4+ 12 Trent Rowing Club 14 Nottingham Rowing Club 12 Trent Rowing Club easily
56 11:45 F W.MasC.4+ 9 Loughborough Boat Club 11 Leicester Rowing Club 9 Loughborough Boat Club 0.5 length
57 11:48 F J13.2x 149 Burton Leander Rowing Club 152 Burton Leander Rowing Club 152 Burton Leander Rowing Club 4 lengths
58 11:51 F J15.2x 137 Derwent Rowing Club 140 Trent Rowing Club 140 Trent Rowing Club 4 lengths
59 11:54 F W.2- 107 Trent Rowing Club 108 Derwent Rowing Club 107 Trent Rowing Club easily
62 12:03 F J12.4x+ 133 North Staffordshire Rowing Club 136 Nottingham and Union Rowing Club 133 North Staffordshire Rowing Club 0.5 length
63 12:06 F W.4+ 98 North Staffordshire Rowing Club 103 Burton Leander Rowing Club 103 Burton Leander Rowing Club easily
64 12:09 F W.8+ 93 Nottingham and Union Rowing Club 97 Burton Leander Rowing Club 93 Nottingham and Union Rowing Club 3 lengths
65 12:12 F 2x 86 Loughborough Boat Club 88 Nottingham and Union Rowing Club 88 Nottingham and Union Rowing Club 4 lengths
66 12:15 F Mx.2x 121 Hollowell Scullers 123 Derwent Rowing Club 123 Derwent Rowing Club 1 length
67 12:18 F J14.2x 144 Trent Rowing Club 146 Derby Rowing Club 146 Derby Rowing Club 2 lengths
68 12:21 F W.MasD.8+ 5 Lincoln Rowing Centre 8 Bradford Amateur Rowing Club 5 Lincoln Rowing Centre 2 lengths
69 12:44 QF 2- 79 Nottingham and Union Rowing Club 80 Burton Leander Rowing Club 79 Nottingham and Union Rowing Club 92 easily
72 12:53 SF 4x- 76 Burton Leander Rowing Club 77 Nottingham and Union Rowing Club 77 Nottingham and Union Rowing Club 109 easily
73 12:56 SF 8+ 71 Becket Rowing Club 72 North Staffordshire Rowing Club 72 North Staffordshire Rowing Club 110 Team 71 scratched
74 12:59 SF Mx.MasD.4x- 30 North Staffordshire Rowing Club 31 Nottingham and Union Rowing Club 31 Nottingham and Union Rowing Club 112 2.5 lengths
75 13:02 SF Mx.MasD.8+ 25 Lincoln Rowing Centre 26 Burton Leander Rowing Club 26 Burton Leander Rowing Club 113 Team 25 scratched
76 13:05 QF J18.1x 155 Loughborough Boat Club 156 Trent Rowing Club 155 Loughborough Boat Club 98 4 lengths
77 13:08 QF J18.1x 157 Nottingham and Union Rowing Club 158 Becket Rowing Club 157 Nottingham and Union Rowing Club 98 Team 158 scratched
78 13:11 QF J18.1x 159 Trent Rowing Club 160 Becket Rowing Club 159 Trent Rowing Club 99 Team 160 scracthed
79 13:14 SF J16.1x 162 Derwent Rowing Club 163 Burton Leander Rowing Club 163 Burton Leander Rowing Club 108 0.75 length
81 13:20 SF W.MasA.1x 22 Leicester Rowing Club 23 Devil's Elbow Rowing Club 23 Devil's Elbow Rowing Club 114 canvas
82 13:23 SF J15.1x 165 Trent Rowing Club 166 North Staffordshire Rowing Club 165 Trent Rowing Club 115 easily
83 13:26 SF J15.1x 167 North Staffordshire Rowing Club 168 Lincoln Rowing Centre 168 Lincoln Rowing Centre 115 5 lengths
84 13:29 SF W.2x 110 Nottingham and Union Rowing Club 111 Bradford Amateur Rowing Club 111 Bradford Amateur Rowing Club 116 easily
85 13:32 SF W.2x 112 Nottingham Rowing Club 113 Bradford Amateur Rowing Club 113 Bradford Amateur Rowing Club 116 5 lengths
90 13:47 SF W.MasC.4x- 15 Trent Rowing Club 16 Nottingham and Union Rowing Club 16 Nottingham and Union Rowing Club 119 1.75 lengths
91 13:50 SF W.MasC.4x- 17 Trent Rowing Club 18 Bradford Amateur Rowing Club 17 Trent Rowing Club 119 Team 18 scratched
92 13:53 SF 2- 79 Nottingham and Union Rowing Club 81 Derwent Rowing Club 79 Nottingham and Union Rowing Club 120 2.5 lengths
93 13:56 SF 2- 82 Nottingham and Union Rowing Club 83 Burton Leander Rowing Club 82 Nottingham and Union Rowing Club 120 easily
98 14:11 SF J18.1x 155 Loughborough Boat Club 157 Nottingham and Union Rowing Club 157 Nottingham and Union Rowing Club 123 2 lengths
99 14:14 SF J18.1x 159 Trent Rowing Club 161 Trent Rowing Club 159 Trent Rowing Club 123 4 lengths
100 14:17 F J14.1x 169 Nottingham and Union Rowing Club 170 Derwent Rowing Club 169 Nottingham and Union Rowing Club easily
101 14:20 F J12.2x 153 Derwent Rowing Club 154 North Staffordshire Rowing Club 153 Derwent Rowing Club 3 lengths
102 14:23 F J15.4x+ 127 Bradford Amateur Rowing Club 128 Bradford Amateur Rowing Club 127 Bradford Amateur Rowing Club easily
103 14:26 F 4+ 74 Burton Leander Rowing Club 75 North Staffordshire Rowing Club 75 North Staffordshire Rowing Club 2 lengths
106 14:35 F Mx.MasC.4+ 28 Nottingham and Union Rowing Club 29 Burton Leander Rowing Club 28 Nottingham and Union Rowing Club 1 length
107 14:38 F MasE.1x 1 Devil's Elbow Rowing Club 2 Trent Rowing Club 1 Devil's Elbow Rowing Club 0.5 length
108 14:41 F J16.1x 163 Burton Leander Rowing Club 164 Nottingham and Union Rowing Club 163 Burton Leander Rowing Club 3 lengths
109 14:44 F 4x- 77 Nottingham and Union Rowing Club 78 Nottingham and Union Rowing Club 77 Nottingham and Union Rowing Club easily
110 14:47 F 8+ 72 North Staffordshire Rowing Club 73 Becket Rowing Club Becket scratched and Trent rowed in their place. Trent won the final by 4 l.
112 14:53 F Mx.MasD.4x- 31 Nottingham and Union Rowing Club 32 Nottingham and Union Rowing Club Team 31 pulled out and Team 30 rowed instead.Team 32 won by 4 l .
113 14:56 F Mx.MasD.8+ 26 Burton Leander Rowing Club 27 Nottingham and Union Rowing Club 27 Nottingham and Union Rowing Club 1.5 lengths
114 14:59 F W.MasA.1x 23 Devil's Elbow Rowing Club 24 Derwent Rowing Club 24 Derwent Rowing Club 2 lengths
115 15:02 F J15.1x 165 Trent Rowing Club 168 Lincoln Rowing Centre 165 Trent Rowing Club 3 lengths
116 15:05 F W.2x 111 Bradford Amateur Rowing Club 113 Bradford Amateur Rowing Club 113 Bradford Amateur Rowing Club easily
119 15:14 F W.MasC.4x- 16 Nottingham and Union Rowing Club 17 Trent Rowing Club 17 Trent Rowing Club easier
120 15:17 F 2- 79 Nottingham and Union Rowing Club 82 Nottingham and Union Rowing Club 79 Nottingham and Union Rowing Club 4.5 lengths
123 15:26 F J18.1x 157 Nottingham and Union Rowing Club 159 Trent Rowing Club 157 Nottingham and Union Rowing Club easily